top of page

NFT Nedir?

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2022

Kripto para ve blockchain dünyasında son birkaç yıldır popüler bir başlık olan NFT kavramını duymuş olmalısınız. 2021 itibariyle de popülerliğini artırarak ilerleyen NFT, tam adıyla Non-Fungible (Türkçe karşılığı ‘’değiştirilemez’’) Token nedir, hangi alanlarda kullanılıyor v.b. başlıkları bu yazıda kısaca derledik;


NFT blockchain ağı üzerinde benzersiz bir varlığı temsil eden kriptografik, özel bir token türüdür. Onu özel kılan başka bir örneğinin bulunmaması ve başka bir token türü ile takas yapılamamasıdır. NFT tokenlar birçok kullanım alanına sahip: özellikle koleksiyonlar, oyunlar, dijital kimlik, lisanslama, sertifikalar ve güzel sanatlar v.b.

İlk NFT projelerinden biri olarak CryptoKitties oyununu örnek verebiliriz. Ethereum üzerinde yaratılmış olan bu oyunda sanal kedi yetiştirebiliyorsunuz ve her bir kedi yaşı, cinsi, rengi, kişiliği gibi konularda birbirinden ayrılıyor, ayrıca her bir kedinin bir eşi daha yok. Hatta CryptoKitties’in popülerliğinin zirvesinde olduğu bir dönem ağ üzerinde yarattığı yüksek yoğunluk sebebiyle Ethereum blockchainini tıkadığı da bilinir.

NFT’ler, OpenSea gibi açık pazaryerlerinde alınıp satılabiliyor. Bunlara ek olarak ayrıca, Nifty Gateway (dijital sanat), Rarible (koleksiyon ürünleri), Enjin (gaming), superRare (sanat), Decentraland (VR) gibi NFT platformları, projeler üzerinden NFT’nizi oluşturabiliyorsunuz. NFT oluşturmak ve satın almak için dijital cüzdanınızın olması gereklidir.

NFT’lerin, müzayede formatında platformlar aracılığıyla sergileniyor olması, telif haklarını adaletli bir şekilde gözetmesi, gerçek yaşamdaki varlıkların dijital ortamda aracısız bir şekilde eşler arasında paylaşılabilmesi ve ilgili varlığın yıllarca takibinin kolay bir şekilde yapılabiliyor olması gibi sayısız özelliklerle sanat alanında da gelecekte de önemli bir yer edineceğini söylemek mümkündür. Öyle ki, bu anlamda analiz ve raporlar paylaşan CryptoArt.io’ya göre NFT sanat eserlerinin toplam ticaret hacmi Aralık 2020’de 8,2 milyon dolara ulaşmıştır. news.bitcoin.com’un güncel haberine göre de blockchain destekli NFT’lerin piyasa değeri 2020’de %299 büyüdü.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page