top of page

DAO Nedir?

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2022

Blockchain teknolojisi, merkeziyetsiz, şeffaf ve değiştirilemezlik esasına dayalı bir teknolojidir. DAO kavramı ise (Decentralized Autonomous Organization), ‘’merkezi olmayan otonom organizasyon’’ tanımıyla bilinen; blockchain devriminin ortaya çıkarmış olduğu bir organizasyondur. Blockchain teknolojisinin bir ürünü olan DAO, tanımından da anlaşılacağı üzere merkeziyetsiz ve özerk bir yapıya sahip olup, bilgisayar kodları ve programlar tarafından yönetilen bir organizasyondur. Ek olarak, bir DAO genellikle bir tür token mekanizması yoluyla teşvik edilen bir topluluklar tarafından yürütülür. DAO’lar, kuralları akıllı sözleşmeler aracılığıyla kodlayan lidersiz bir insan grubu tarafından yönlendirilmektedir. Araçlara ihtiyaç duymadan ticaret yapabileceğimizden bile bahseden bu organizasyonlar birçok alanda faaliyet göstermek için çalışmaktadır. Bu alanlar örnek olarak ise;

Kendi verilerine sahip olma,

Kimlik deposu,

Finansal aktarımlar,

Fikri mülkiyetin korunması,

Tedarik zinciri,

Akıllı şehir ve akıllı taşımacılık gibi alanlardır.

DAO organizyonları kendi alanında birçok avantaj ve aynı zamanda dezavantaj da barındırmaktadır. DAO‘ların avantajları; şeffaf, merkezi olmayan, özerk ve herkes tarafından ileri sürülebilir olması, her üyenin projeler hakkında oylama hakkı bulunan ve blockchain teknolojisinin korumasında olan bir organizasyon olmasıdır. DAO’nun dezavantajı olabilecek nokta ise yasal belirsizliği ve kodlardan kaynaklı siber saldırıya uğrayabilme olasılığı bulunmasıdır. Örneğin: DAO organizasyonlarının ilk örneklerinden biri olarak verebileceğimiz “The DAO”, Ethereum blockchaini üzerinde çalışan ve otonom bir yatırım fonu olarak hareket etmesi planlanan kompleks akıllı kontratlardan meydana geliyordu. The DAO, tokenları zincirin keyfi çatallaşmasından kaynaklı olarak 2016 yılında korkulan durumu yaşayıp siber saldırıya uğramıştır. İşbu durum yapay zeka ve akıllı sözleşmelerle algoritmik çalışan bir organizasyon sunmayı hedeflerken yaşanan siber saldırı ile güven kaybetmiştir.


Merkeziyetsiz ve otonom yapılar olan DAO’lar güvenlik açıklarını ve eksik noktaları tamamladığı takdirde; bireylerin ve kurumların birbirlerini tanımak zorunda kalmadan açık işbirliği için kusursuz bir operasyon sistemi sunabilir. Blockchain gibi devasa teknolojinin bir tür sonucu olan DAO’ların dünyayı dönüştürme potansiyelini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yazar: Seher Zeynep Özcan

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page