top of page

Kadınlar Kripto Para Sektöründe Söz Sahibi Oluyor

Güncelleme tarihi: 18 Kas 2022

Avustralya merkezli bitcoin ve kripto para borsası BTC Markets’ın hazırladığı son rapora göre, 2020-2021 yılları arasında kripto dünyasına adım atan kadın kullanıcı sayısı yüzde 172 oranında çarpıcı bir yükseliş gösterdi. Kadınlar bu oranla, yüzde 80’lik artış gösteren erkek kullanıcı sayısını gölgede bıraktı.

Raporun, ‘Cinsiyet Eğilimleri’ bölümünde kripto para yatırımındaki cinsiyet farklılıkları araştırıldı. Bu bölümde yer alan bilgilere göre, veri tabanı analizinde kadın yatırımcıların yatırım aktivitelerinin arttığı ortaya çıktı. Kadınların erkekler kadar sık ticaret yapmadıkları, fakat platformdaki ortalama ilk mevduatlarının erkeklere göre daha fazla olduğu raporda yer aldı.

Kadınların BTC Markets platformundaki varlığı 2020-2021 yıllarında büyük bir artış gösterdi. Erkek kullanıcılardaki büyüme yüzde 79,5’lerde olurken, kadınlar yüzde 172’lik oranla büyük bir rekor kırdı. Davranışsal finans araştırmalarında, kadın yatırımcıların kararlarında erkek yatırımcılara göre riskten kaçındıkları tespit edilmişti. Fakat bu yeni rapora göre görülüyor ki, kripto para ticareti yapan kadınların sayısının artması, kripto para yatırımcılarının risk sevenler olduğu konusundaki klişeleri de ortadan kaldırıyor.

Kriptoya yatırım yapan kadınlar sayesinde uzmanlara göre sektörün de irtibatı artıyor. Böylece kripto para yatırımının “diğer geleneksel yatırımların yanında yer alabileceği” öne sürülüyor.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page