top of page

AB Sivil Düşün Programı Tarafından Desteklenen "Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak" Raporu


AB Komisyonu Sivil Düşün Programı destekli ‘’Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak’’ projesi 21 Ocak 2023 tarihinde Zemin İstanbul’un ev sahipliğiyle gerçekleşmiştir.


AB Komisyonu Sivil Düşün Programı destekli projemizin raporunu sunulmuş olup detaylı bilgilendirme verilmiştir.Proje kapsamında özellikle genç kadınların blockchain ekosistemi içinde network, dayanışma ve istihdamlarına katkı sağlamak adına gerçekleştirilip etki alanlarını yaygınlaştırma ve genişletmeye yönelik politika izlenmiştir.


Rapor çıktıları şöyledir;


Hakların Korunması

Bu proje ile hakların korunması, güvence altına alınması ve sahiplenilmesine katkı sağlanan bazı önemli etkiler olmuştur. Kadınların sektörde katılım oranlarındaki eşitsizliğin önüne geçmek için kurumların farkındalığını artırmıştır. Proje kapsamında CryptoFemale, AB Sivil Düşün Programı ve Youth-Agenda 40 başarılı kadını sahnede kendi çalışmalarını anlatmalarına imkan vererek sektörde cinsiyete dayalı önyargıların kırılması noktasında etkili bir çalışma oluşturulmuştur. Sektör içindeki birçok aktör proje kapsamında bilgi vererek kadın çalışanı olmadığı için etkinlikte yer alamamalarının üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etmiştir. Proje ile beraber kadın istihdamı konusunda harekete geçtiklerini ve cinsiyet eşitliği konusunda önlem alarak işe alım süreçlerini dikkatle değiştireceklerini belirtmiştir.


Önümüzdeki çalışmalarda yardımcı olabilecek dersler ise şu şekilde tespit edilmiştir; projemize çok fazla kadın dahil olmak istedi fakat katılımcı sayısını projede belirtildiğinin dışına çıkılmadığı için geri çevirmek zorunda kalınmıştır. Gelecek çalışmalarda daha fazla kişinin katılımını sağlayacak bir planlama yapılarak kapasitesi daha fazla mekan ve katılımcı sayısı olacak şekilde planlama yapılacak olup ihtiyaç ve talep haritası dikkate alınacaktır.


Çalışma kapsamında aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

o Faaliyetlerin planlanması

o Kurum tanıtımını yapma

o Üye/ Gönüllü artırma

o STK ve Topluluk Bilincini yaygınlaştırma

o Vatandaşları bilgilendirme/farkındalık oluşturma

o Sosyal medya erişim ve etkileşimi artırma

o Sosyal medya takipçileri artırma

o Ulusal veya yerel karar vericilerle iletişime geçme

o Medya ile iletişime geçme

o Hedef gruplar veya paydaşların ihtiyaçlarını değerlendirme veya görüşlerini alma

o Haber bülteni hazırlama

o Video üretme

o Çevirim içi veya çevrimdışı etkinlik düzenleme- Panel-Söyleşi


Etkinlik Sonrasında Elde Edilen Somut Çıktılar;

 • Üye Artışı: CryptoFemale ve Youth-Agenda üye sayısında %10-%20 oranda artış olmuştur.

 • Gönüllü Artışı: CryptoFemale ve Youth-Agenda olarak gönüllü sayısında %30-%40 oranda artış olmuştur.

 • Destekçi: Desteklemek isteyen kurumlar %10 orandadır.

 • Sosyal Medya Etkileşimi: 20 gün boyunca 40 konuşmacının görsellerini sosyal medya hesaplarında paylaşım yapılarak etkileşimi artırılmıştır. Bu oran %30-%40’dr.

 • Takipçi Sayısı: 20 gün boyunca ilgili paylaşımlar ve etkinlik sırasında gelen katılımcılar ve her bir katılımcının yaptığı paylaşımlar neticesinde Sosyal Medya Takipçi Sayısı %10-%20 oranında artış göstermiştir.

 • Karar Alıcılar: Proje öncesinde doğrudan iletişime geçen ulusal veya karar vericiler olmuştur. Kadın çalışmalarına yönelik yaptığımız bu girişimin ne kadar kıymetli ve faydalı olduğuna dair fikirlerini belirtmişlerdir.

 • Medya Destekçileri: Projemizde başından sonuna kadar bize destek veren “Medya Destekçileri” olmuştur. ‘’Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak’’ projesinin ana destekçisi olarak Uzmancoin ve krpt ekibi olmuş olup etkinlik boyunca röportajlar ve video çekimleri yapmıştır. Diğer medya kuruluşları olarak blockchain ekosistemi içinde NFT Horizon, Koinbülteni, CoinTalks, CoinDesk-Tr, BeInCrypto-Tr, Muhabbit, etkinlik hakkında haber bültenlerimizi yayınlamış olup sosyal medya hesaplarında yaygınlaştırıcı etkide bulunmuştur.

 • Basın Bülteni: 1 adet basın bülteni medya destekçileri ile paylaşıldı. Rapor medya destekçilerinin sosyal medya ve web sitelerinde uygun zamanlı yaygınlaştırıldı.

"Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak" başlıklı basın bülteninin yansıma raporuna buradan ulaşabilirsiniz.


NFT Yağmuru

Etkinlik esnasında 3 farklı NFT hediyesi verilmiştir.


NFT Sanatçısı olan Anıl Altaş, ‘’Brug'un Delightful AI’’ koleksiyonundan No.3 adli NFT'sinin AR (Artırılmış Gerçeklik) gösterim hakkına 6 ay boyunca sahip olabileceklerini belirtti.

Mobil telefonlar aracılığıyla QR kod okutarak fiziksel (basılı) veya dijital olarak bilgisayar/ tablet ekranından belirtilen NFT'yi görebilir, basılı olarak (10x10 veya 20x20 boyutlarında) çerçeve içinde bir resim gibi kullanabilir, arkadaşlarınız ile sosyal medya üzerinde paylaşım yapabilme özelliğine sahip!


Delightful AI NFT koleksiyonunda yapay zeka tarafından üretilmiş 350 farklı görsel kullanılmıştır. Müzik, Chopin Op. 10 No.9 eserinin İlk 5 notasından yine yapay zeka tarafından üretilmiştir. Bu koleksiyon, temel güzelliğin ilahi oranını tanımlayarak, ten, saç, göz rengi gibi biçimsel özellikleri ne olursa olsun dünyadaki tüm kadınların birliğini ve birlikten gelen gücü vurgulamaktadır.


NFT Sanatçısı Hakkında

Anıl Altaş Brug, Web3 ve NFT danışmanı, Turboslow NFT Ajansının Kurucu Ortağı, Frankfurt Blockchain School'dan burslu DLT & NFT Talent'tır. NFT eserleri, Brüksel, Barselona, Frankfurt, Paris, Amsterdam ve İstanbul'da seçkin sergiler ve bienallerde yer almıştır. Kişisel NFT çalışmaları Avrupa'da müzik festivallerinde ve konserlerde görsel olarak kullanılmıştır. Kendisi CryptoFemale üyesi ve aynı zamanda da Global Women Tech Organizasyonu Almanya elçisi olup Frankfurt'ta yaşamaktadır.‘’Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak” etkinliğimizin tüm katılımcılarına, sınırlı sayıdaki özel NFT paketleri ELYT.net üzerinden hediye edildi. Üstelik bu NFT'ler sizlere çeşitli fırsatlardan faydalanma ve farklı hediyeler kazanma şansını da sunacak. Etkinlik esnasında NFT paketinizi almak için QR kodunu okutmak NFT sahip olmak yeterli!
Utilify tarafından hazırlanan, etkinliğe özel hatıra katılım NFT’sine ücretsiz sahip oldu. Mobil telefon ile QR kodu okutup kampanya sayfasına ulaşmak ve üyelik kaydının ardından tek tuşla NFT sahibi olma özelliğini katılımcılara sundu!
Utilify Hakkında

Utilify blockchain tabanlı bir sadakat yönetim platformudur. Markalar için Web3 sadakat çözümleri sunan Utilify, kullanıcıların alışık oldukları internet deneyimi ile blockchain deneyimi yaşamasına olanak sunar. Memories altyapısı ile hayata atılan kayıtların hatıra olarak blockchaine kaydedilmesi ile kullanıcılar ilk NFT’lerine kolayca sahip olabilir ve buradan da marka müşterileri Web3 zorluğu olmadan bu hatıralarla ödüller kazanabilir ve ticaretini yapabilirler


 • El Kitabı Rehberi: Katılımcılara dijital olarak paylaşıldı

 • Poster: 3 adet fiziksel 1 adet dijital poster yaygınlaştırıldı

 • Video Çekimi: CoinTalks’ta yayınlanmak üzere 16 adet video çekildi. Tüm Videolara Buradan Ulaşabilirsiniz.

 • Krpt röportajları yayınladı.

 • Web Güncelleme: Web sitesinde güncel EU proje section açıldı ve tüm katılımcıların afişleri burada duyuruldu. Aynı zamanda tüm destekçilerin logosuna yine burada paylaşıldı.

 • Dijital Reklam: 20 gün boyunca etkinlikte yer alacak tüm katılımcıların görselleri AB Logolu paylaşımı yapıldı.

 • Panel-Söyleşi-Çevirim içi: Amerika'dan Çiğdem Öztabak, Ayşe Damla Peköz, Samie Atakan, Hindistandan Shruti Kohli, Ankara'dan Kamile Uray, Frankfurt'tan Sıddıka Demir ve Anıl Altas Brug Online katılım sağladı. 7 Kişi Online 33 kişi ile fiziksel olarak toplam 40 kişi ile paneller ve söyleşiler gerçekleştirildi.


‘’Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak’’ adlı projesi AB Sivil Düşün ekibinin CryptoFemale, Youth-Agenda ve ev sahipliği yapan Zemin İstanbul ekibi ile olumlu çıktılarla gerçekleşmiştir. Sivil Düşün ekibinin destekledikleri için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

CyrptoFemale Kurucu Üyelerinden Sivil Düşün Yorumu:

‘’Blockchain Ekosisteminde Kadın Olmak’’ adlı projesini gerçekleştirmemize olanak sağlayıp, bizlere her konuda destek oldukları için AB Sivil Düşün programı ekibine çok teşekkür ederiz. Destekleri ve güvenleri ile beraber kurumların dikkatini çekmemiz konusunda etkili adımlardan biri oldu. AB’nin desteği sektör içinde çok farklı bir ivme kazandırdı. Medya kuruluşları, STK’lar, topluluklar AB Projeleri ile ilgili olarak meraklandı ve bu alanda daha fazla projeler hazırlanması için ilk adımlardan biri oldu. CryptoFemale topluluğumuz AB Programları arasında yer alan Erasmus Plus projelerine ortaklık ve başvuran olarak projeler üretme konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Yurtdışındaki gençlerle ülkemizdeki gençleri bir araya getirecek yenilikçi AB boyutunda çalışmalarımızın duyuruları yakında yapılacaktır.
Ayrıca panelde yer alan bizleri yalnız bırakmayan ve ekosisteminde gelişmesine, yaygınlaşmasına destek sağlayan tüm konuşmacı ve katılımcılara çok teşekkür ederiz. Yaygınlaştıkça beraber büyümeye devam edeceğiz! 71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page